Szkoła Współpracy
1 procent
Mamy tytuł szkoły humanitarnej
Filmoteka Szkolna

Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące
im. Ks. Augusta Czartoryskiego

Salezjańskie Gimnazjum
im. Św. Jana Bosko

Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa
im. Św. Dominika Savio

ul. Kościuszki 27
05-300 Mińsk Mazowiecki

tel.: (25) 758-28-14

fax.: (25) 758-68-18

szkoly@salezjanieminsk.pl

Konto liceum:
Bank PEKAO S.A. I O w Mińsku Mazowieckim
04 1240 2702 1111 0010 2611 3149

Konto gimnazjum:
Bank PEKAO S.A. I O w Mińsku Mazowieckim
34 1240 2702 1111 0010 3455 1803

Konto szkoły podstawowej:
Bank PEKAO S.A. I O w Mińsku Mazowieckim
85 1240 2702 1111 0010 2611 6153

Don Bosco

Sweter Marilyn Monroe na wystawie w MDK

Niedziela, 15 marca 2015 r.

Co łaczy Marilyn Monroe i jej sweter z  wystawą "Kalina Jędrusik w podróży" ? Pisze o tym Ernest Staniszewski w swojej relacji.

                                  

W czwartek 12 marca  w ramach lekcji edukacji filmowej humanistyczna część klasy drugiej liceum wybrała się do MDK  na wystawę poświęconą nieżyjącej już polskiej aktorce – Kalinie Jędrusik.  Mogliśmyzobaczyć wiele zdjęć, pamiątek i bibelotów po artystce .Największą atrakcją był  sweter Marilyn Monroe, kóry Kalina Jędrusik kupiła na aukcji w Nowym Jorku.Oprowadzający nas p.dyrektor Piotr Siła pozwolił nam go przymierzyć Można także było usiąść na fotelu Kaliny Jędrusik oraz przeczytać gazety z lat 60-tych i 70-tych..

" Kalina Jędrusik w wywiadzie ze Zbigniewem Dzięgielem z 1988 r. powiedziała: Gdy się rodzimy, wyruszamy w nieznaną podróż daleką. Dokładnie zatem wiemy, kiedy i jak się rozpoczęła, ale nie wiemy, kiedy i jak się zakończy. Chcąc podróżować dalej musimy często się przesiadać z jednej stacji na drugą, aby dotrzeć do celu. Towarzyszą nam w tej wędrówce różni ludzie, ci dobrzy i ci źli. Tak jak w podróży zdarzają się niebezpieczeństwa, tak w życiu człowieka są chwile ciężkie, niosące strach oraz lęk przed jutrem. Na szczęście są też chwile radosne i piękne. Dlatego warto żyć pięknie i mądrze i uśmiechać się również do swoich smutnych myśli. Przy tym, śmierć nie oznacza przerwania naszej podróży, lecz jest bramą do jej kontynuowania na innym poziomie istnienia. Jeżeli zrozumiemy, czym naprawdę jest życie, to śmierć przestanie budzić lęk.
Podróż ziemska Kaliny Jędrusik zakończyła się w nocy, 7 sierpnia 1991 r., w jej domu na warszawskim Żoliborzu. Mimo upływu wielu lat od jej nagłej śmierci Kalina wciąż żyje. Żyje dla tych, którzy ją znali i nadal pamiętają. Jednym z nich jest Zbigniew Dzięgiel, pomysłodawca wystawy „Kalina Jędrusik w podróży”. Kalinę poznał w 1988 r. przeprowadzając z nią wywiad dla Programu 3 Polskiego Radia.
To w jego prywatnych zbiorach znajduje się kilkanaście przedmiotów po Kalinie i spora kolekcja zdjęć aktorki. 20. rocznica śmierci i 80-te urodziny Kaliny przypadające w 2011 r. stanowią doskonałą okazję zaprezentowania „Kaliny nieznanej”. Zbigniew Dzięgiel, zapowiadając wystawę „Kalina Jędrusik w podróży” powiedział: Chcemy zaprezentować „inną” Kalinę – nie kobietę wampa, nie nimfomankę, nie sexbombę polskiego kina, nie „dyżurną skandalistkę” czasów PRL. Pokażemy Kalinę – skromną, delikatną, domową, prywatną. Przypomnimy, że była utalentowaną aktorką teatralną i filmową, żoną Stanisława Dygata, niezwykłą osobowością, wielką miłośniczką zwierząt, wspaniałą kucharką i dobrym człowiekiem.
 Istotnym elementem są nieznane fotografie Kaliny Jędrusik, m.in. zdjęcia z dzieciństwa, ze ślubu ze Stanisławem Dygatem, z planów filmowych i telewizyjnych, fotosy ze spektakli teatralnych, fotografie z podróży (Kalina uwielbiała podróżować), fotografie Kaliny w kuchni, a także ostatnie zdjęcie artystki z 4 sierpnia 1991 r. Na wystawie znalazły się też  inne przedmioty po Kalinie a wśród nich m.in.: sweter Marylin Monroe (kupiony przez Kalinę w Ameryce w 1973 r.), dwa portrety Kaliny, które przez lata wisiały w salonie Dygatów (jeden jest autorstwa Lucyny Legut, drugi pędzla Zofii Góralczyk); listy Kaliny do Stanisława Dygata; osobisty kalendarzyk; czy też krzyżyk z rubinami – „kultowy” ozdobnik dekoltu Kaliny.
 Wystawa nie jest  jednak tylko  „składowiskiem rupieci”, ani też tradycyjną prezentacją fotek i pamiątek ku czci. Planowana przestrzeń dzieli się tematycznie, lecz bez widocznych granic. Wystawa składa się z kilku części. Na przykład w części „podroży" eksponatami są fotografie z podróży . W części „sentymentalnej", tuż przy zmęczonym wiklinowym fotelu Kalinowych zwierzaków, leniwie przelewa się na „huśtawce" miękki, wełniany sweter, pamiątka po Jędrusik, ale też po Marylin Monroe, która była jego wcześniejszą właścicielką."

źródło: http://www.tvp.pl/kultura/patronaty-tvp-kultura/kalina-jedrusik-w-podrozy-inauguracja-wystawy-w-instytucie-teatralnym-30-czerwca-2011-r/4784182

 

Ernest Staniszewski, uczeń klasy II humanistyczno- filmowej